Site icon Funk Report

RESULTS: 2021 SoCon Championships

Funk Report

Advertisements

Team Scores

1 Campbell 92.0
2 Appalachian State 87.0
3 Chattanooga 64.0
4 Gardner-Webb 50.0
5 The Citadel 43.5
6 Virginia Military Institute 18.0
7 Presbyterian College 6.5

125

1st Place – Codi Russell of Appalachian State
2nd Place – Zurich Storm of Campbell
3rd Place – Fabian Gutierrez of Chattanooga
4th Place – Benny Gomez of Presbyterian College

1st Place Match
Codi Russell (Appalachian State) 2-0, RS Sr. over Zurich Storm (Campbell) 2-1, RS Jr. (Dec 11-4)

3rd Place Match
Fabian Gutierrez (Chattanooga) 3-1, RS Sr. over Benny Gomez (Presbyterian College) 2-2, RS Sr. (TB-2 3-2)

133

1st Place – Sean Carter of Appalachian State
2nd Place – Jake Rotunda of The Citadel
3rd Place – Todd Carter of Gardner-Webb
4th Place – Colton Landers of Chattanooga

1st Place Match
Sean Carter (Appalachian State) 3-0, So. over Jake Rotunda (The Citadel) 1-1, RS So. (Dec 3-1)

3rd Place Match
Todd Carter (Gardner-Webb) 3-1, Fr. over Colton Landers (Chattanooga) 2-2, RS Jr. (Dec 9-4)

141

1st Place – Anthony Brito of Appalachian State
2nd Place – Shannon Hanna of Campbell
3rd Place – Trevon Majette of Gardner-Webb
4th Place – Franco Valdes of Chattanooga

1st Place Match
Anthony Brito (Appalachian State) 3-0, Sr. over Shannon Hanna (Campbell) 2-1, So. (Dec 7-3)

3rd Place Match
Trevon Majette (Gardner-Webb) 3-1, RS Jr. over Franco Valdes (Chattanooga) 1-2, RS Jr. (M. For.)

149

1st Place – Jonathan Millner of Appalachian State
2nd Place – Joshua Heil of Campbell
3rd Place – Selwyn Porter of The Citadel
4th Place – Aidan Murphy of Chattanooga

1st Place Match
Jonathan Millner (Appalachian State) 2-0, Sr. over Joshua Heil (Campbell) 2-1, RS Sr. (Dec 2-0)

3rd Place Match
Selwyn Porter (The Citadel) 3-1, Jr. over Aidan Murphy (Chattanooga) 1-2, RS Jr. (Dec 4-2)

157

1st Place – Cody Bond of Appalachian State
2nd Place – Benjamin Barton of Campbell
3rd Place – Taylor Parks of Gardner-Webb
4th Place – Weston Wichman of Chattanooga

1st Place Match
Cody Bond (Appalachian State) 3-0, RS Jr. over Benjamin Barton (Campbell) 1-1, RS Fr. (TB-1 10-5)

3rd Place Match
Taylor Parks (Gardner-Webb) 2-1, Sr. over Weston Wichman (Chattanooga) 2-2, Jr. (Fall 6:37)

165

1st Place – Andrew Nicholson of Chattanooga
2nd Place – Dazjon Casto of The Citadel
3rd Place – William Formato of Appalachian State
4th Place – Rodrick Mosley of Gardner-Webb

1st Place Match
Andrew Nicholson (Chattanooga) 3-0, RS Jr. over Dazjon Casto (The Citadel) 2-1, Jr. (Dec 3-2)

3rd Place Match
William Formato (Appalachian State) 2-1, Jr. over Rodrick Mosley (Gardner-Webb) 2-2, Jr. (Dec 5-3)

174

1st Place – Austin Murphy of Campbell
2nd Place – Thomas Flitz of Appalachian State
3rd Place – Evan Schenk of Gardner-Webb
4th Place – Carial Tarter of Chattanooga

1st Place Match
Austin Murphy (Campbell) 2-0, Jr. over Thomas Flitz (Appalachian State) 2-1, RS Sr. (Dec 9-3)

3rd Place Match
Evan Schenk (Gardner-Webb) 3-1, Sr. over Carial Tarter (Chattanooga) 2-2, RS So. (Dec 5-4)

184

1st Place – Caleb Hopkins of Campbell
2nd Place – Matthew Waddell of Chattanooga
3rd Place – Jhaquan Anderson of Gardner-Webb
4th Place – Kyle Kretzer of The Citadel

1st Place Match
Caleb Hopkins (Campbell) 2-0, Jr. over Matthew Waddell (Chattanooga) 2-1, RS Jr. (Dec 5-2)

3rd Place Match
Jhaquan Anderson (Gardner-Webb) 2-1, So. over Kyle Kretzer (The Citadel) 1-2, Jr. (Dec 8-6)

197

1st Place – Chris Kober of Campbell
2nd Place – Logan Andrew of Chattanooga
3rd Place – Tyler Mousaw of Virginia Military Institute
4th Place – Ben Stemmet of The Citadel

1st Place Match
Chris Kober (Campbell) 2-0, Sr. over Logan Andrew (Chattanooga) 2-1, RS Fr. (Dec 3-1)

3rd Place Match
Tyler Mousaw (Virginia Military Institute) 2-1, Fr. over Ben Stemmet (The Citadel) 1-2, Fr. (Fall 3:53)

285

1st Place – Michael McAleavey of The Citadel
2nd Place – Taye Ghadiali of Campbell
3rd Place – Anthony Perrine of Gardner-Webb
4th Place – Michael Burchell of Appalachian State

1st Place Match
Michael McAleavey (The Citadel) 2-0, RS Sr. over Taye Ghadiali (Campbell) 2-1, So. (Dec 5-3)

3rd Place Match
Anthony Perrine (Gardner-Webb) 3-1, Sr. over Michael Burchell (Appalachian State) 2-2, Jr. (Fall 3:13)

Exit mobile version